Ciekawostki ze świata przyrody

Czy wiesz że.....

....bociany czarne (Hajstra) odlatyją do Afryki?

Bociany czarne wyruszyły w podróż do miejsc zimowania w Afryce.Do celu dotrą po ok.30 dniach od wylotu.Odloty bociany czarne rozpoczęły po odlocie bocianów białych i potrwają do końca września.Bociany czarne wędrują do północno-wschodniej i wschodniej Afryki. W czasie wędrówki z Europy do Afryki nie są one tak ściśle związane z lądem jak bociany białe. Bocian czarny należy do ptaków rzadkich. Polskę w okresie wiosenno-letnim odwiedza 1400-1600 par lęgowych.Hajstra objęta jest w Polsce ochroną gatunkową ścisłą.Wyjatkową ochroną otoczone są też siedliska.

....diament to najtrwardszy minerał występujący w przyrodzie?

....największym mięczakiem na świecie jest kałamarnica olbrzymia?

....koliberek hawański jest najmniejszym ptakiem występującym na kuli ziemskiej?

Długość ciała wynosi 6,3 cm, z czego 1,2cm ma dziób,a 1,5cm przypada na ogon.Masa ciała1,6-1,9 grama.