Jak na świecie świętuje się pierwszy dzień wiosny?

Jak na świecie świętuje się pierwszy dzień wiosny?

W ramach programu Pomysłowy rok – Fundacji Uniwersytet Dziecięcy, zrealizowałam w marcu kolejny już scenariusz zajęć: „Jak na świecie świętuje się pierwszy dzień wiosny?" Ciekawość uczniów wzbudziła prezentacja multimedialna pt. „Obudziła się wiosna tu i tam”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały film "Gdzie jeździ się na kolorowych słoniach?", który przybliżył im kulturę Indii oraz stanowił wprowadzenie do tematyki różnych kultur i tradycji. Uczniowie w ogromnym skupieniu pracowali w zespołach poszukując autorów listów dzieci z różnych krajów (Bułgarii, Indii, Japonii, Chin,Hiszpanii , które opisały jak u nich wyglądają obchody święta wiosny. Bułgarskie amulety z włóczki - tzw. marteniczki - okazały się strzałem w dziesiątkę. Dzieciaki były nimi zachwycone! Niektórzy wykonali nawet 3 sztuki. Mam nadzieję, że marteczniczki trafiły we właściwe ręce. Zajęcia były bardzo interesujące i przyjemne.

Opracowanie: Agnieszka Skrzyńska