SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM ANDRZEJEM GĄSIOROWSKIM

Dnia 5 grudnia  w czwartek gościliśmy w naszej świetlicy Pana Andrzeja Gąsiorowskiego – autora książek i reżysera filmów dla dzieci. Uczestnikami tego spotkania były dzieci z klasy Ia , I c , IIb.

Celem spotkania było zainteresowanie naszych świetliczaków czytaniem ciekawej literatury dziecięcej, zachęcenie do tworzenia własnych bohaterów, opowiadań oraz promowania zdrowego stylu odżywiania.

Na początku spotkania Pan Gąsiorowski i jego przyjaciel Mapet „Mietek Śmietek” przywitali się z dziećmi i zachęcili do udziału w spotkaniu.

W pierwszej części spotkania Pan Andrzej zaprezentował dzieciom książkę swojego autorstwa pt. „Zdrowolubek w kosmosie”. Podczas spotkania twórca czytał fragmenty książki, przez co dzieci poznały Zdrowolubka Juniora XIII –  sympatycznego przybysza z Planety warzyw i owoców. Wzbudził on wśród dzieci pozytywne emocje, ponieważ nasz bohater to entuzjasta zdrowego i aktywnego trybu życia, który przybył na Ziemię na marchewkowej rakiecie. Zdrowolubek przeżywa na tej planecie wiele ciekawych przygód. Autor książki, po przeczytaniu dzieciom najciekawszych jej fragmentów, opowiedział o swoim przyjacielu Zdrowolubku, podpowiedział również, jak można samemu stworzyć bohatera opowiadania. Na tym spotkaniu, dzieci mogły również wykazać się swoją wyobraźnią. Miały one za zadanie wykonać kolorowankę związaną z opowiadaniem, oraz oprawienie jej we własnoręcznie wykonaną tekturową oprawę. Pan Andrzej zachęcał dzieci  do tworzenia swoich dzieł, do wymyślania ilustracji, do tworzenia okładek. Każdy uczeń, po skończonej pracy plastycznej, zaprezentował ręcznie wykonaną książeczkę swojego autorstwa.

Z kolei w drugiej części spotkania nasz gość przedstawił ciekawą prezentację multimedialną na temat zdrowego odżywiania. Opowiedział on jak jeść, żeby dłużej i zdrowiej żyć. Zachęcał, żeby od najmłodszych lat zdrowo się odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców. Pan Andrzej opowiedział również o uzależnieniu się ludzi od słodyczy, kolorowych napojów, „jedzenia śmieciowego”, a także o tym jak sprytnie wykorzystują to producenci tego typu jedzeni, zachęcając nas w reklamach do ich kupowania. Następnie zaproponowano dzieciom krzyżówkę pt. „Co wiesz o warzywach i owocach”, przygotowaną przez Mietka Śmietka mapeta z Klubu Pana Gąsiora. Krzyżówka nie sprawiła dzieciom problemu, poradziły sobie z nią bardzo dobrze, odpowiedziały na wszystkie pytania.

Pan Andrzej przedstawił dzieciom jeszcze jedną książkę swojego autorstwa pt. „Zdrowolubek i niesforne pluszaki”. Autor opowiedział w niej o przygodach, które spotkały głównego bohatera- Zdrowolubka  i jego nowo poznanych przyjaciół, gdy ten przybył na Planetę Ziemię.

Na zakończenie spotkania Pan Andrzej podarował naszym świetliczakom pamiątkowe naklejki z wizerunkiem „Zdrowolubka”. Jednak najsympatyczniejszym momentem spotkania było wspólne zdjęcie z bohaterami tejże książki (lalki wykonane na potrzeby projektu). Uczniowie mieli możliwość zakupu książki. Spotkanie bardzo wszystkim się podobało.

Dziękujemy Panu Andrzejowi, za przybycie i czas nam poświęcony, a także za przygotowanie tych wspaniałych warsztatów.

Opracowała: Monika Żyrek