Darmowe biblioteki cyfrowe

https://wolnelektury.pl/
Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych, e-booki i audiobooki na wolnej licencji.

https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele  lektur szkolnych. Są wśród nich lektury obowiązkowe, jak również lektury uzupełniające. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach. Znajduje się tu  ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści.

https://polona.pl/
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa, zawiera audiobooki. Biblioteka internetowa Wolne Lektury przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej polona.pl oraz na stronie wolnelektury.pl.  Są to min.: "Mały Książę","Potop","Quo vadis","Mała księżniczka","Nasza mama czarodziejka","Bajka o rybaku i rybce","Syzyfowe prace".

https://kronika.gov.pl/

Ministerstwo Edukacji i Nauki  zachęca do korzystania z nowego portalu kronika.gov.pl. Portal gromadzi on w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.
Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:
książki,
czasopisma,
fotografie,
grafiki i rysunki,
zbiory muzealne,
zbiory archiwalne.
Wszyscy zainteresowani mogą ponadto korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają także książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.