Wieczory z Pieśnią Polską

WIECZÓR TRZECI

W środę 24 kwietnia 2013 o godz. 16.30 i 18-tej odbył się w świetlicy S.P. 107 Wieczór z Polską Pieśnią i Piosenką Popularną. Było radośnie, kolorowo a przede wszystkim muzycznie! Główna zasada spotkania była taka sama, wszyscy zebrani - Goście, Rodzice i Uczniowie śpiewali przygotowane na lekcjach muzyki   i godzinach wychowawczych piosenki a poszczególne klasy wybrany utwór prezentowały  twarzą do publiczności. Nowością w czasie wieczoru był wybór przeboju muzycznego spotkania.

Najwięcej punktów wyśpiewała klasa Va piosenką "Bo on gra na saksofonie" (słowa: J .Koczanowska, muzyka: M. Ziąber). Jury jednomyśnie zdecydowało, że zarówno znajomość tekstu i melodii piosenki,   dodatkowa oprawa scenograficzno-choreograficzna i ogólny wyraz artystyczny oraz zaangażowanie wykonawców zasługują na najwyższą ocenę. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe wykonania piosenek  nie były atrakcyjne, gdyż niemal każda grupa przygotowana była na szkolną piątkę a nawet szóstkę! Oglądaliśmy i słuchaliśmy pieśni w różnych rytmach, nastrojach i tematyce z kolorową oprawą scenograficzną. Wszyscy uczniowie biorący udział w wieczorze zostaną nagrodzeni dodatkową oceną z muzyki i zachowania.

Na zakończenie Dyrektor Szkoły wręczyła przedstawicielom klas dyplomy za udział i prezentację piosenek a zwycięska klasa zaśpiewała wybrany przebój.

Kolejny raz muzyczne spotkanie przyniosło radość wszystkim, którzy kochają muzykę i wspólny śpiew nie tylko dlatego, że słychać wiele decybeli ale przede wszystkim dlatego, że przynosi on pozytwne odczucia emocjonalne i artystyczne. Gratuluję wszystkim wykonawcom i zapraszam za rok na następne muzyczne spotkanie.

Wykonane przez uczniów utwory:

kl. IV a - Idzie wiosna

kl. IV b - Słoniowy jazz

kl. IV c - Piosenka o instrumentach la la

kl. V a - Bo on gra na saksofonie

kl. V b - Wiej wietrze, wiej

kl. V c - Zakazany owoc

kl. VI a - Wiosenne przebudzenie

kl. VI b - Pięknie żyć

kl. VI c - Ziemia pełna słońca

Nauka piosenek odbywała się w czasie lekcji muzyki.

Pomysły prezentacyjne i interpretacyjne, wzbogacające treść i odbiór utworów, należą do uczniów pod przewodnictwem Wychowawców klas. Zobacz zdjęcia 

WIECZÓR DRUGI

28 marca 2012 był rozśpiewany, roztańczony i kolorowy od barwnych strojów krakowianek, krakowiaków, Lajkonika, Smoka Wawelskiego i ptaszków z Łobzowa! Śpiewaliśmy wspólnie przygotowywane od kilku miesięcy znane i mniej znane piosenki o Krakowie.

Wszystkie klasy zaprezentowały się jak najlepiej potrafiły a ponieważ folklor krakowski jest przebogatym źródłem pieśni, tradycji, legend ozdobionych pięknymi strojami i żywymi, synkopowanymi rytmami tańców i muzyki, więc było w czym wybierać.

Na tle pięknej scenografii, przygotowanej przez klasy IV, prezentowane pieśni brzmiały radośnie i bogato a oczy wszytkich uczestników wieczoru cieszyły barwne stroje, taneczne układy a także solowe popisy tancerzy w krakowiaku i walcu.

W wykonaniu zbiorowym i solowym zabrzmiały następujące pieśni:

"Któż wypowie twoje piękno Krakowie prastary" - solo Agata Smarzek kl.IV a

"Mariackie hejnały" - klasa VIcczapka-krakuska-_bm

"Lajkoniku prowadź nas" - klasa IVa

"Płynie Wisła, płynie" - klasa VIa

"Bajka o hucie wawelskiej" - klasa IVb

"Na Wawel, na Wawel" - klasa Va

"Wyleciał ptaszek z Łobzowa" - klasa Vc

"A tam w Krakowie" - klasa Vb

"Albośmy to jacy tacy" - klasa IVc

"Krakowiaczek jeden" - klasa VIb

"Jak długo na Wawelu" - duet Natalia Worytko i Sylwia Odrobina

Prowadząca wieczór - Pani Wanda Struk, nauczycielka muzyki - zaprosiła do kontynuacji tradycji wspólnego śpiewania fragmentem piosenki "List dzieci do świata" A.Sikorowskiego..."gdyby piosenek słuchał świat na pewno by się zmienił a mędrcy mądrzy, że aż strach milczeli zachwyceni..."

WIECZÓR PIERWSZY

17 marca 2011 - wieczorem w świetlicy rozbrzmiewał wspólny śpiew pieśni polskich - legionowych, żołnierskich i patriotycznych. Jak brzmi śpiew ponad 150-cio osobowego chóru złożonego z Uczniów ich Rodziców i Bliskich można usłyszeć tylko wtedy, gdy się samemu weźmie w tym udział! Kto nie był niech żałuje! Taka "bitwa na głosy" bez wygranych i wyeliminowanych sprawiła wszystkim radość.

Pięknym przerywnikiem pośród żołnierskich pieśni był krakowiak Mariackie hejnały wykonany przez uczniów klasy Vc którzy, w barwnych krakowskich strojach z lajkonikiem pośrodku, śpiewali i elementami tańca wzbogacali pełen energii i kolorów występ.

Pieśni wybrane przez poszczególne klasy to:

Pierwsza Kadrowa - Va, Pierwsza Brygada - VIa, Wojenko, wojenko - Vb, Przybyli ułani pod okienko - IVa, O mój rozmarynie - VIc, Piechota - VIb, Pałacyk Michla - IVb, Morze, nasze morze - IVc.