Laboratoria Przyszłości

lp1pngO programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym założeniem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz przyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Cel
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie było przekazywane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

 

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

W ramach programu Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 107 w Krakowie została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który pozwala na uatrakcyjnienie obowiązkowych zajęć edukacyjnych a także daje możliwości wykorzystania pomocy w ramach zajęć pozalekcyjnych.

W pracowni informatycznej pojawiła się drukarka 3D. Interdyscyplinarna pracownia druku 3D od Skriware wraz z obudową dydaktyczno-metodologiczną przystosowana jest do pracy stacjonarnej, jak i do edukacji hybrydowej.

Zakupione zostały również zestawy klocków Lego Education SPIKE, które rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów u wszystkich uczniów, bez względu na ich dotychczasowy poziom wiedzy.

Atrakcyjną pomocą jest również zestaw robotów edukacyjnych Photon Laboratorium Przyszłości. Ten interdyscyplinarny zestaw powstał, by wprowadzić uczniów w świat nowoczesnych technologii. Co ważne, możemy go wykorzystać przez cały okres nauki od pierwszych klas edukacji wczesnoszkolnej, aż po ostatnią klasę szkoły podstawowej.

Dzięki unowocześnieniu pracowni poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt możliwe jest prowadzenie praktycznych zajęć z robotyki, programowania oraz wprowadzenia do nauki o Sztucznej Inteligencji.

Nowatorskie podejście do nauczania umożliwiają również otrzymane przez szkołę okulary do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości - 3D ClassVR. System ten został zaprojektowany tak aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. System ClassVR to nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów.

Laboratoria Przyszłości pozwoliły również na zakup nowego sprzętu AUDIO – VIDEO: mobilnych zestawów nagłośnieniowych, aparatu fotograficznego, statywu, mikrofonu kierunkowego, zestawu oświetleniowego oraz gimbala i mikroportów. Wyposażenie to pozwoli na sprawniejszą organizację imprez, spotkań, akademii oraz przedstawień.

Lekcje techniki mogą być wzbogacone dzięki narzędziom niezbędnym dla każdego majsterkowicza, jak np.: młotki, obcęgi, śrubokręty, pistolet do klejenia na gorąco czy akumulatorowa wiertarko-wkrętarka.

Zestawy klocków Gigo – energia wiatrowa oraz Gigo – energia wodna odkrywają niezwykłe możliwości wody oraz wiatru jako źródeł energii odnawialnej np. w czasie lekcji fizyki. Dzięki nim poznajemy dwa różne systemy napędzane powietrzem i wodą: silniki napędzane strumieniem wody oraz silniki napędzane hydropneumatycznie.

Dodatkowo zostały zakupione regały do przechowywania nowego wyposażenia oraz meble umożliwiające stworzenie kącika do pracy dla uczniów na korytarzu drugiego piętra.

Bardzo cieszymy się, że dzięki programowi Laboratoria Przyszłości nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.

 

Facebook:

Szkolenie z obsługi okularów 3D

Lekcja z wykorzystaniem robotów Photon

Zajęcia kreatywne z biologii z okularami VR

Kreatywne klocki

Klocki Gigo - energia wody

Klocki Gigo - energia wiatru

Lekcja techniki