Dzień Integracji 2015

PAN STANISŁAW KMIECIK
W piątek 4 grudnia mury szkoły odwiedził niecodzienny gość. Był nim pan Stanisław Kmiecik, artysta malarz, stypendysta oraz członek zrzeszony w Światowym Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Zaproszenie pan Stanisław przyjął w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który świętowany był także przez 107-kę.
Podczas dwóch spotkań: z klasami I – III, a następnie IV – VI, pan Stanisław zaprezentował swój talent malując dla nas obrazy. W trakcie pokazu o pracy twórczej, dzieciństwie oraz trudach osób niepełnosprawnych, opowiadała żona pana Stanisława, pani Monika. Za sprawą życzliwości i ciepła, które dało się odczuć ze strony gości, uczniowie słuchali z dużym zainteresowaniem opowieści dotyczących działalności artysty, jego zaangażowaniu w pomoc innym, zainteresowaniach, pracy malarskiej i codziennym życiu. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania, na które malarz chętnie i dowcipnie udzielał odpowiedzi.
Dzień, w którym pan Stanisław Kmiecik z małżonką odwiedził naszą szkołę, zostanie na długo w pamięci uczniów, którzy dzięki gościom mogli głębiej poznać zagadnienie niepełnosprawności. Wielu dzieciom nasunęły się własne refleksje i przemyślenia dotyczące tego zagadnienia. Podziwiali pana Stanisława. Zadziwiła ich sprawność jego stóp. Zrozumieli, iż niepełnosprawność to jest stan, w którym człowiek może tak jak ludzie zdrowi realizować pasje, marzenia, uprawiać sporty, kochać i być oddanym przyjacielem. Nauczyli się, że nie można się poddawać, tylko trzeba szukać celu w życiu i wytrwale do niego dążyć. A o tym wszystkim będą nam przypominać obrazy namalowane w trakcie spotkan

dsc_0014  dsc_0016

W szkole zorganizowaliśmy również wystawę prac pana Stanisława. Trwała ona 2 tygodnie. Cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców.

O artyście
Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach, koło Nowego Sącza jako dziecko bez rąk. Maluje od dzieciństwa. Tematem jego prac są najczęściej pejzaże, martwa natura. Do malowania używa technik: olej, akryl, pastele, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem.
Od roku 1989 jako stypendysta należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein, natomiast od roku 2005 jest członkiem zrzeszonym tej organizacji. Od roku 1993 współpracuje z wydawnictwem A.M.U.N z Raciborza, które zajmuje się rozpowszechnianiem kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych twórców.
Swoje prace pan Stanisław prezentuje zarówno na wystawach zagranicznych jak i w Polsce, odnosi też sukcesy w wielu konkursach międzynarodowych i rodzimych.
Inną niezwykłą pasją pana Stanisława są rajdy samochodowe, w których bierze udział prowadząc auto terenowe 4x4, a także wędrówki piesze po górach.