ang 

 Sprawdź co słychać... język angielski

 

 

 

INFORMATOR o egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego od roku szkolnego 2018/2019

We wrześniu Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informator opisujący formę i zakres wiadomości i umiejętności, które będą przedmiotem egzaminu z języka angielskiego po klasie ósmej. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią: https://www.cke.edu.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informatory/Informator_P1_angielski.pdf

 

Małopolski Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych – rok szkolny 2017/2018

Uczniów klas 4-7, którzy zapisali się na konkurs zapraszamy w poniedziałek, 27 listopada o godz.12.50 do sali 206 i 207, gdzie otrzymacie arkusze konkursowe przeznaczone na etap szkolny. Nie zapomnijcie przynieść legitymacji i dwóch długopisów.

Tematyka konkursu:  

London - Past and Present   

II. Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności uczestników:  

1.  Zakres  wiedzy  i  umiejętności  wymaganych  od  uczestników  etapu  szkolnego odpowiada  poziomowi  A2  według  klasyfikacji  Europejskiego  Systemu  Opisu Kształcenia  Językowego  (Common  European  Framework  of  Reference  for Languages).  

2.  Zakres  wiedzy  i  umiejętności  wymaganych  od  uczestników  etapu  rejonowego odpowiada  poziomowi  B1  według  klasyfikacji  Europejskiego  Systemu  Opisu Kształcenia  Językowego  (Common  European  Framework  of  Reference  for  Languages).  Ponadto  wymagana  jest  znajomość  historii  Londynu  w  zakresie wyznaczonym przez lektury, o których mowa poniżej.  

3.  Zakres  wiedzy  i  umiejętności  wymaganych  od  uczestników  etapu  wojewódzkiego odpowiada  poziomowi  B2  według  klasyfikacji  Europejskiego  Systemu  Opisu Kształcenia  Językowego,  (Common  European  Framework  of  Reference  for  Languages).  Ponadto  wymagana  jest  znajomość  zagadnień  dotyczących współczesnego  Londynu,  jego  historii  i  roli  królowej  Elżbiety  II  w  zakresie wyznaczonym przez lektury, o których mowa poniżej.  

III.  Wykaz  literatury  obowiązującej  uczestników  oraz  stanowiącej  pomoc  dla nauczyciela  

Etap szkolny: 

1.  Podręczniki  do  języka  angielskiego  dopuszczone  przez  MEN  do  użytku  szkolnego  w szkole podstawowej. 

2.  Vince  M.,  Elementary  Language  Practice,  New  Edition,  wydawnictwo  Macmillan, 2010 i następne wydania. 

Etap rejonowy: 

1.  Pozycje obowiązujące do etapu szkolnego. 

2.  Vince M., Intermediate Language Practice, wydawnictwo Macmillan 2010 i następne wydania. 3.  Strona internetowa: http://projectbritain.com (podstrona: London – History of London). Etap wojewódzki: 1.  Pozycje obowiązujące do etapu rejonowego. 2.  Vince M., First Certificate Language Practice, Wydawnictwo Macmillan, 2014. 

3.  strona internetowa: http://projectbritain.com (podstrony: The Royal Family – The Queen, Queen’s Role). 

4.  Tomkinson A., Loving London, Wydawnictwo TeenELi Readers.

Harmonogram Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego   

 Przeprowadzenie etapu szkolnego: 27 listopada 2017 r. godz. 13.00 

2. Opublikowanie  zadań  i  schematu  oceniania  na  stronie  internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie. 28 listopada 2017 r.  

3.  Wgląd do prac uczestników konkursu.  29 listopada 2017 r. 

4.  Składanie zastrzeżeń.  1 grudnia 2017 r. 

5. Przekazanie  do  komisji  rejonowej  protokołów  z  eliminacji szkolnych,  prac uczniów, którzy uzyskali co najmniej 55% punktów oraz  złożonych zastrzeżeń i prac, których te zastrzeżenia dotyczą. 4 grudnia 2017 r. 

6.  Weryfikacja prac i rozpatrywanie zastrzeżeń.  12 grudnia 2017 r. 

7. Opublikowanie  listy  uczestników  zakwalifikowanych  do  etapu rejonowego. 15 grudnia 2017  r. 

8.  Przeprowadzenie etapu rejonowego. 25 stycznia 2018 r.  godz. 9.00 

9. Przekazanie  prac  uczniów  przez  dyrektorów  szkół  do  komisji rejonowej. 25 stycznia 2018 r.  do godz. 15.00 

10. Opublikowanie  zadań  i  schematu  oceniania  na  stronie  Kuratorium Oświaty. 29 stycznia 2018 r. 

11. Opublikowanie wstępnych wyników uczestników etapu rejonowego w Panelu dyrektora. 30 stycznia 2018 r. 

12.  Wgląd do prac uczestników konkursu.  31 stycznia 2018 r. 

13.  Składanie zastrzeżeń.  1 lutego 2018 r. 

14. Przekazanie  do  komisji  wojewódzkiej  zastrzeżeń  i  prac,  których  te zastrzeżenia dotyczą. 5 lutego 2018 r.

15.  Rozpatrywanie zastrzeżeń.  9 lutego 2018 r. 

16. Opublikowanie  ostatecznych  wyników  uczestników  w  Panelu dyrektora. 12 lutego 2018 r. 

17. Opublikowanie  listy  uczestników  zakwalifikowanych  do  etapu wojewódzkiego. 12 lutego 2018 r. 

18.  Przeprowadzenie etapu  wojewódzkiego.  21 marca 2018 r. 

19. Opublikowanie  zadań  i  schematu  oceniania  na  stronie  Kuratorium Oświaty. 22 marca 2018 r. 

20. Opublikowanie  wstępnych  wyników  uczestników  etapu wojewódzkiego w Panelu dyrektora. 22 marca 2018 r. 

21.  Wgląd do prac uczestników konkursu.  26 marca 2018 r. 

22.  Składanie zastrzeżeń.  27 marca 2018 r. 

23.  Rozpatrywanie zastrzeżeń.  9 kwietnia 2018 r. 

24. Opublikowanie  ostatecznych  wyników  uczestników  etapu wojewódzkiego w Panelu dyrektora. 10 kwietnia 2018 r. 

25. Ogłoszenie  listy  finalistów  i  laureatów  Konkursu  na  stronie internetowej Kuratorium Oświaty. 10 kwietnia 2018 r. 

26.  Uroczyste zakończenie konkursu z wręczeniem zaświadczeń. Termin zostanie podany w odrębnym komunikacie

Pozostałe informacje: strona www Kuratorium Oświaty w Krakowie.

 

Visit these websites!

Polecamy ciekawe strony internetowe, które pomogą wam w nauce języka angielskiego w wolnych chwilach. Spróbujcie sprawdzić, co oferują. Zabawa i satysfakcja gwarantowana.

http://www.magickeys.com/books/

Serie ilustrowanych książeczek w języku angielskim dla dzieci i młodzieży; pełne zabawnych ilustracji, które niezwykle pomagają w rozumieniu treści.

http://www.abcfastphonics.com/

Krótkie lekcje z wymowy w języku angielskim. Znajdziecie tu między innymi mnóstwo przykładów i nagrań wymowy poszczególnych liter w wyrazach z podziałem na samogłoski i spółgłoski. Warto też sprawdzić, czy prawidłowo wymawiacie najczęściej używane słowa w sekcji “common words".

http://www.ixl.com/

Sądzę, że ta strona przypadnie do gustu miłośnikom matematyki. Mnóstwo zadań matematycznych i ilustracji pomagających zrozumieć zadania dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Spróbujcie rozwiązać zadania dla najmłodszych – to wcale nie jest takie proste; szczególnie,  gdy trzeba się zmierzyć z poleceniami w języku angielskim!

   

Lekturki w języku angielskim w szkolnej bibliotece.

W szkolnej bibliotece można wypożyczyć uproszczone lekturki w języku angielskim; niektóre z nich mają dołączoną płytkę CD z nagranym tekstem (wspaniała metoda nauki poprawnej wymowy!). Do lektury zapraszamy uczniów klas 1-7.

p1040966 p1040968

Dodatkowo, jeżeli chcecie rozwijać lub sprawdzić swoje umiejętności językowe, znajdziecie w bibliotece wiele podręczników do nauki jezyka angielskiego dla klas 1-6, zeszytów ćwiczeń oraz książek z ćwiczeniami gramatycznymi. Dużą pomocą mogą się okazać słowniki obrazkowe. Zapraszamy do skorzystania z tej oferty.

p1040967

 

Podręczniki do nauki języka angielskiego

KLASA 1

Bugs Team to nowa seria podręczników dla uczniów klas 0‒3, przygotowana zgodnie z wymogami nowej podstawy programowej obowiązującej od r.szk. 2017-18.

Zawiera ciekawe historyjki niezwykłych bohaterów i  wpadające w ucho piosenki, dodatkowo przygotowane w specjalnej formie guided singing ‒ umożliwiającej śpiewanie z przewodnikiem.

Seria Bugs Team kładzie szczególny nacisk na naukę angielskich słów i zwrotów, które wprowadzane są w przyjemny sposób i umożliwiają konstruowanie krótkich, samodzielnych wypowiedzi, a zabawne łamańce językowe pozwalają ćwiczyć prawidłową wymowę. Bugs Team umożliwia również rozwijanie umiejętności językowych poprzez słuchanie zabawnych historyjek, które można odgrywać w klasie, oraz umiejętności pozajęzykowych: kojarzenie, porównywanie, klasyfikowanie, zdobywanie wiedzy o świecie i kulturze, a także naukę postaw prospołecznych, bezpiecznych zachowań i pracy zespołowej – wyszczególnionych w wymaganiach nowej podstawy.

Warto wiedzieć

Nagrania do Książki ucznia znajdują się w Strefie ucznia

Student’s Presentation Kit to kilkanaście ćwiczeń interaktywnych, w tym interaktywne flashcards z nagraniami, klipy wideo oraz piosenki. Kod do Student’s Presentation kit dla ucznia znajduje się na okładce każdego Zeszytu ćwiczeń.

 

KLASA 2-3, seria English Quest, wyd. Macmillan

W naszej szkole od 01 września 2012 uczniowie  korzystają z podręczników English Quest, opracowanych dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych (klasy 1–3). Seria jest odpowiedzią na potrzeby różnych grup odbiorców – od dzieci, które pokochają bohaterów, historyjki oraz typy ćwiczeń zawarte w podręcznikach; nauczycieli, którzy znajdą tutaj dużą elastyczność w doborze materiałów; aż po rodziców, dla których zostały przygotowane materiały i wskazówki, pozwalające im utrwalać wraz z ich dziećmi materiał wprowadzony na lekcji, w domu.

Seria English Quest realizuje założenia Podstawy Programowej dla klas 2-3, wprowadzając nowatorskie rozwiązania, pozwalające na używanie jej w klasach pierwszych, zarówno tam, gdzie wiek dzieci jest wyrównany (w klasach tylko sześcio- i tylko siedmiolatków), jak i w klasach mieszanych.

Rozdziały podręcznika English Quest zostały zaprojektowane według podobnego schematu, co daje dzieciom w tym wieku poczucie bezpieczeństwa. Każdy rozdział zaczyna się wprowadzeniem nowego materiału poprzez pięknie zilustrowaną piosenkę oraz łamigłówkę (Digi’s Maze), która może dzieciom kojarzyć się z grami komputerowymi, co dodatkowo zmotywuje ich do pracy. Kolejnymi elementem każdego rozdziału są: historyjka, ćwiczenia utrwalające wprowadzony materiał oraz element kulturowy, pokazujący, jak żyją dzieci w Wielkiej Brytanii. Podstawowe rozdziały nie posiadają żadnych elementów wymagających umiejętności pisania, co ułatwia pracę z najmłodszymi dziećmi. Nauczyciele dzieci starszych lub bardziej ambitnych mogą wspomagać się dodatkowymi materiałami, zawartymi w podręczniku.

Absolutnie nowatorskim rozwiązaniem English Quest jest zeszyt ćwiczeń z dwiema ścieżkami: Basic, która nie zawiera elementów pisania  oraz Challenge, w której poziom umiejętności rośnie stopniowo, od samego rozpoznawania słowa pisanego, poprzez rozpoznawanie i wprowadzanie pisania po śladzie, aż po rozpoznawanie, pisanie po śladzie i oraz rozpoczynanie przepisywania wyrazów.

Seria oferuje również coś dla rodziców, którzy chcieliby popracować ze swoimi dziećmi w domu – zeszyt współpracy z rodzicami zawierający gry i zabawy ćwiczące nowo poznane słownictwo oraz struktury, a także płytę z animowanymi historyjkami, z której uczniowie z rodzicami mogą korzystać w domu.

Opracowano na podstawie recenzji Moniki Bayer-Berry, metodyka, lektora języka angielskiego zamieszczonej na stronie wydawnictwa Macmillan

 Więcej na:     http://www.macmillan.pl/index.php/quest/

 

KLASA 4 Seria Brainy

 

Brainy to nowa pięciopoziomowa seria podręczników, przygotowana specjalnie dla klas 4‒8. Rzetelnie realizuje założenia nowej podstawy programowej, przygotowując uczniów do nowego egzaminu ósmoklasisty.

Seria Brainy została oparta na zasadzie spiralności – nowy materiał wprowadzany jest z zastosowaniem wyłącznie znanych struktur i słówek. Klarowny podział na lekcje gramatyczne i leksykalne oraz przejrzyste tabele gramatyczne ułatwią uczniom przyswojenie nowego materiału. Ćwiczenia utrwalające i liczne powtórki, m.in. Quick check, Train your brain– strony z ciekawymi zagadkami logicznymi, grami planszowymi czy zadaniami matematycznymi – pomogą uczniom jeszcze lepiej przyswoić nowy materiał. Unit summaries w Książce ucznia oraz obszerny Zeszy ćwiczeń z dodatkowymi 18 stronami zadań sprawdzających stopień opanowania materiału przyswojonego od początku nauki przygotują uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

 

Warto wiedzieć:

-nagrania do Książki ucznia  znajdują się w Strefie ucznia (https://www.macmillan.pl/strefa-ucznia)

-do obszernego Zeszytu ćwiczeń dołączony jest kod dostępu do  Student's Practice Kit online

-dodatkowy komponent kursu – Zeszyt do języka angielskiego – zawiera wszystkie zadania do uzupełnienia z  Książki ucznia, co pozwoli zaoszczędzić czas zarówno ucznia, jak i nauczyciela.

Opracowano na podstawie informacji zanjdujacej się na :  http://www.macmillan.pl/index.php/quest/


KLASA 5-6 Seria Evolution plus, wyd. Macmillan


Evolution plus to nowoczesny, stymulujący kurs na trzech poziomach zaawansowania przeznaczony dla dzieci z klas 4–6, napisany zgodnie z Nową Podstawą Programową. Motywem przewodnim, któremu podporządkowane zostały poszczególne etapy kursu, jest teleturniej. Gry i zabawy opracowane w takiej formule zachęcają uczniów do poznawania zagadnień ujętych w kolejnych cyklach lekcyjnych.
Celem trzech pierwszych lekcji w każdym rozdziale jest wprowadzenie nowego słownictwa i zaznajomienie dzieci z nowymi strukturami gramatycznymi. Gramatyka prezentowana jest za pomocą zabawnej ośmiornicy Evo (rysunki Sławomira Kiełbusa), która stanowi ciekawy element wizualny i przyciąga uwagę. Dodatkowo w ramach lekcji 1–3 znajdziemy dialogi, piosenki i rymowanki w konwencji rapu, krótkie scenki do odegrania.

Lekcja 4English in action – skupia się na języku funkcjonalnym i zachęca do posługiwania się językiem mówionym w rozmaitych sytuacjach, poprzez ćwiczenie dialogów opartych na modelu.
Lekcja 5 – zawierająca ćwiczenia doskonalące wszystkie umiejętności dotyczące gramatyki i utrwalające słownictwo z danego rozdziału.
Następna lekcja The Evolution Magazine, to ćwiczenia w formie zabawy – piosenki, gry i zadania na komunikację.
Lekcja 7 – to pojawiające się wymiennie lekcje Culture (z elementami kultury krajów anglojęzycznych) oraz wprowadzające elementy innych przedmiotów -Maths, Ecology, Plants itd), w których przewodnikiem jest sympatyczny komiksowy profesor.
Lekcja 8 – składa się z dwóch sekcji: Revision, która zawiera ćwiczenia utrwalające omówiony materiał, oraz Summary, prezentująca słownictwo i struktury gramatyczne z zakresu poszczególnych rozdziałów.

Kurs Evolution na pewno przypadnie do gustu zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Klarowny podział materiału, elastyczność, ciekawe gry i zabawy, elementy muzyczne oraz stymulująca szata graficzna sprawią, że dzieci z chęcią będą sięgać po ten podręcznik.

Opracowano na podstawie recenzji mgr Katarzyny Bigorajskiej, metodyka, lektora języka angielskiego, zamieszczonej na stronie wydawnictwa Macmillan

Więcej na:   http://www.macmillan.pl/index.php/evolution/recenzje/

KLASA 7

All Clear to seria podręczników dla uczniów klas 7 i 8. Opracowana według nowej podstawy programowej obowieżującej od roku szk. 2017/18, realizuje wszystkie założenia, które uczeń musi spełnić, przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty.

Seria idealnie dopasowana do liczby godzin, określonej w ramowym planie nauczania. Klarowna struktura działu ułatwia uczniom przyswajanie nowego materiału gramatycznego, a powtórki po krótkich partiach materiału pomogą jeszcze lepiej go opanować. Dodatkowe sekcje speaking i writing zaznajamiają uczniów z formułą egzaminu, a obszerny Zeszyt ćwiczeń z dodatkowymi 20 stronami zadań w formacie testowym pomaga przygotować się do egzaminu ósmoklasisty już od początku nauki w klasie 7.

Warto wiedzieć:

- nagrania do Książki ucznia znajdują się w Strefie ucznia https://www.macmillan.pl/strefa-ucznia

-  w ramach dotacji dostępny jest obszerny Zeszyt ćwiczeń, zawierający ponad 80 stron ćwiczeń oraz kod dostępu do Culture Watch, w którym znajdują się filmy wideo, ćwiczenia do filmów oraz skrypty nagrań.

- dodatkowy komponent kursu – Zeszyt do języka angielskiego – zawiera wszystkie zadania do uzupełnienia z Książki ucznia, co pozwoli zaoszczędzić czas zarówno ucznia, jak i nauczyciela. 

Opracowano na podstawie informacji zanjdujacej się na :https://www.macmillan.pl

   

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2