historia3

Sprawdź co słychać... historia

SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

„Znam Kraków. Zabytki krakowskiego Rynku”

Więcej: SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

Turniej historyczny "Cechy dawnego Krakowa" - Klasa VC

Klasa VC bierze udział w 2 edycji Turnieju Historycznego „Cechy dawnego Krakowa”.W pierwszym etapie turnieju uczniowie klasy wybrali się z pracownikiem UP w Krakowie oraz przewodnikiem z MH Krzysztofory na wycieczkę po Krakowie, odkrywając ślady cechów średniowiecznego Krakowa.  Gościli również w siedzibie Cechu Rzemiosł Spożywczych, gdzie mogli się zapoznać z  historią dawnych rzemiosł. W drugim etapie uczniowie mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną. Aby się właściwie wywiązać z powierzonego zadania klasa przygotowała na szkolnym korytarzu ekspozycję przedstawiającą dawne rzemiosła oraz wcieliła się w rolę średniowiecznych rzemieślników. Do zabawy zaprosili również pozostałych uczniów naszej szkoły. Celem niniejszego konkursu jest „Popularyzowanie tematyki dotyczącej roli cechów w życiu Krakowa, poznawanie najważniejszych faktów, promocja dziedzictwa cechowego, a także rozwijanie zainteresowań dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa i umiejętności racy projektowej.” (fragment regulaminu).  Trzymamy kciuki podczas finału !!!!

Na tropie Tadeusza Kościuszki

„Na tropie Tadeusza Kościuszki”, to hasło zabawy która odbyła się 24 marca, w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Zabawę poprzedziło wyświetlenie  prezentacji w szkolnej bibliotece  dla klas IV – VI oraz wystawa na półpiętrze dotycząca naszego bohatera. W dniu zabawy na korytarzach I i II piętra zawisły kolorowe karteczki z pytaniami dotyczącymi T. Kościuszki, chętni uczniowie odpowiadali na pytania i wrzucali odpowiedzi do koszyczka. Z pośród wszystkich kart odpowiedzi wylosowano pięć prawidłowych, którym przyznano drobne nagrody, a wszyscy pozostali uczestnicy zaangażowani w zabawę poczęstowani zostali cukierkami. Tegoroczna rocznica zbiegła się z 200 rocznicą śmierci T. Kościuszki i została obchodzona pod patronem Sejmu RP oraz UNESCO.

"MOJE SPOTKANIE Z HISTORIĄ"

Podczas wakacji nasi uczniowie się nie nudzą, to jest pewne… Wielu z nich wędrując po polskich i europejskich miastach odkrywa nieznane miasta, zabytki, styka się z nowymi tradycjami i kulturami. Podczas bliskich i dalekich podróży odwiedza różne miejsca pamięci. A na koniec wakacji, gdy wspominają te liczne wyjazdy przekonują się, że historia towarzyszy nam zawsze i jest obecna koło nas. „Moje spotkanie z historią podczas wakacji”, to temat zadania z którym na początku roku mierzą się chętni uczniowie, a efekty ich prac są zawsze imponujące.  Laughing

Gala rozdania nagród Ogólnopolskiego konkursu gen. bryg. pil S. Skalski

Nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim konkursie historycznym dotyczącym gen. pil. bryg. Stanisława Skalskiego. W konkursie tym wyłoniono 2 laureatów oraz 3 finalistów z naszej szkoły. (więcej na ten temat w artykule konkursy szkolne). Gen. Stanisław Skalski był zasłużonym pilotem, biorącym udział w II wojnie światowej m.in. w kampanii wrześniowej, w bitwie o Anglię. Brał też udział w działaniach w Europie Zachodniej, w Afryce i na Sycylii. Odznaczony został m.in. Orderem Virtutti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Distinguished Service Order i Distinguished Flying Cross (brytyjskie odznaczenie).

Zdjęcia z gali zostały umieszczone dzięki uprzejmośći jednej z Mam naszego laureata.