Ogólnopolska wymiana pocztówkowa

Ogólnopolska wymiana pocztówkowa

To już drugi rok, w którym bierzemy udział we wspaniałej akcji „Ogólnopolska wymiana pocztówkowa”. Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy, wręcz, osaczeni przez portale społecznościowe. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów w zasadzie przeszło do lamusa, a zapewne należy do rzadkości, szczególnie wśród młodszego pokolenia, a poczta stała się miejscem obcym i nieznanym. Zasada funkcjonowania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w akcji. Na pocztówkach związanych z okolicą i miejscem nadawców zamieszczone zostają pozdrowienia oraz krótkie wiadomości. Wymiana pocztówkowa stanowi nietuzinkową formę nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju mają możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenie na mapie. Będzie to też świetna sposobność, aby przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek, redagowania pozdrowień, adresowania. Stwarza też możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami, jak również otworzy dzieci na świat oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Program ten zapewnia promowanie swojego regionu, miasta oraz szkoły. Wymiana pocztówkowa to tak naprawdę prosta i szybka wersja pisania listów. Stanowi magiczną podróż poprzez ciekawe i nieznane zakątki Polski, naukę wyobraźni oraz kreatywności. Mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, również i w tym, ogólnopolska wymiana pocztówkowa przyniesie uczniom mnóstwo pozytywnych emocji, radości i ogromny bagaż wiedzy. Wysłaliśmy już kilka pocztówek, kilka otrzymaliśmy i na kolejne z niecierpliwością czekamy…

Opracowanie: A. Skrzyńska