Pomysłowy rok - "Dlaczego świętujemy rodzinnie?"

Pomysłowy rok - „Dlaczego świętujemy rodzinnie?”

W grudniu odbyły się w świetlicy kolejne zajęcia z cyklu „Pomysłowy rok”. Tematyka oczywiście związana ze Świętami Bożego Narodzenia – „Dlaczego świętujemy rodzinnie?” Wprowadzeniem był film z udziałem etnografa pani Małgorzaty Oleszkiewicz, która opowiedziała o tradycjach bożonarodzeniowych. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się i mogły same doświadczyć, w jaki sposób człowiek za pomocą zmysłów rozpoznaje święta Bożego Narodzenia. Sprawdzaliśmy jak „poczuć” święta - zmysł węchu, jak smakują święta – zmysł smaku oraz czy święta można usłyszeć – zmysł słuchu. Ciekawym zadaniem okazało się porównanie czasu codziennego i czasu świątecznego, za pomocą specjalnych kart pracy. Zwieńczeniem zajęć   i trwałym efektem naszej pracy było wykonanie przez uczniów tradycyjnych ozdób choinkowych – łańcuchów ze słomek i kolorowego papieru, które udekorowały naszą choinkę. Zajęcia przebiegały w radosnej i świątecznej atmosferze przy dźwiękach polskich kolęd.

Opracowanie: A. Skrzyńska